Vissza a főoldalra (katalógus)
A Beszámoló Fotóalbuma ITT található!
A most hétvégi osztrák-szlovák túrámon ezt a várkastélyt mindenképpen meg akartam látogatni. Szerencsére márciusban is nyitva volt, azonban érdemes az interneten utána nézni, hogy mikor is vannak a vezetett túrák, mivel csak úgy látogatható a várkastély (tipikus várkastély, hatalmas bástyákkal, véd művekkel, várárokkal, de kastélyszerű belső kialakítással és berendezésekkel. Fontos az időpont ellenőrzése, mert jelenleg - ellentétben más kastélyokkal - nem minden egész órában van vezetés, hanem minden második órában, félkor. Ami esetleg változhat a későbbiekben
Néhány szó a vár történetéről: Vöröskő várát 1240 előtt Premysl Ottokar felesége, III. Béla magyar király lány - Konstancia -építtette. A vár az egyike volt annak a középkori várrendszernek amelyek Dévénytől Trencsénig védte a magyar határt. A királyi várat főleg magyar nemesség birtokolta. Aránylag rövid időn belül - a XIII. századtól a XVI. századig - a vár gyakran cserélt gazdát. Pld.: Csák Máté, a Szapolyaiak Thurzók vagy a Fuggerek voltak a vár urai. 1588-tól 1945-ig a Pálffyak voltak a vár urai. A várat a századok folyamán többször is át építették. A XVII. században IV. Pálffy Miklós barokk stílusban építtette át. Említést érdemel még a XVIII. százasi átépítés, amelyet 1710 és 1768 között Pálffy Rudolf végeztetett el. Ekkor a vár külseje alapvetően megváltozott.
Akkor most jöjjenek a jó tanácsok:
A faluban jól ki van táblázva, hogy hol kell felkanyarodni a várhoz. Némi autózás után egy nagy parkolóhoz jutunk, ez jelenleg ingyenes. Innen kis sétával (kb 10 perc) jutunk el a tulajdonképpeni várhoz (közben több épület mellett elhaladunk, ezek funkciójáról nincs információ). Ahogy a kapun áthaladtunk a pénztár balra található, a kút mellett. 2025-ben a hosszú túrára 10 Euró volt a jegy. Jó tanács, senki ne hagyja ki a hosszú túrát, megéri (erről majd később). Itt lehet kérni magyar nyelvű leírást a vezetésről. A túloldalon lévő nagy ajtónál van a gyülekező pont. A rövid túra csak a várat mutatja be, ez is elég hosszú, de érdemes a hosszú túrát választani, mivel az a vár pincerendszerét is bemutatja, kifejezetten ajánlott megnézni (igen látványos). Ha korábban érkeztünk, akkor a vártúra előtt érdemes a várat a várárok felől körbe járni, ez kb 15 percet vesz igénybe.
A vártúrán kifejezetten sok helységet tudunk megtekinteni, kitűnő kiállítási tárgyakkal (ezekről igen sok képet készítettem, érdemes a Fotóalbumot is megnézni, mivel ide csak néhány képet tettem fel kedvcsinálónak). A magyar nyelvű leírásból nagyon jól követhető a túravezető beszéde. Mivel a Szomolányi kastély is a Pálffíak birtoka volt, onnan nagyon sok bútor került ide annak szinte teljes leromlása miatt. Ott összesen egy fekete szekrény maradt, mint eredeti bútordarab. Mint jeleztem, elég hosszú a túra. A "rövid" túra a helyiségek látogatásával véget ér, de akinek a hosszú túrára van jegyük, azok az idegenvezetővel átvonulnak a pince lejárathoz és onnan lemennek a pince rendszerbe. Nagyjából a gigantikus szó fedi a méretét, nekem a római építészet jutott az eszembe róla. Nem tudom, hogy a fényképekről mennyire jól jön le azok mérete, de hatalmas a rendszer. Amúgy ezt a pincerendszer a már korábban említett Fuggerek építtették. Itt kívánták a magyar bányavárosokban kitermelt rezet tárolni, de ez nem valósult meg, mivel örökösödési viszályok, török fenyegetettség miatt rákényszerültek a vár eladására. Ekkor lett a vár a Pálffyak tulajdona. Itt is található egy kút, irgalmatlan mély. A pincehelyiségben látható egy darab vörös szikla, ezekre építették a várat és innen a neve.
Ha végeztünk a vár bejárásával, akkor lehet egy jót enni a vár éttermében. Zömmel pizza és hasonló jellegű ételekhez lehet jutni. Én egy gombás pizzát ettem, és azt kell mondanom, hogy az egyik legjobb pizza volt, amit valaha is ettem. Természetesen üdítők, kávé, sörök is kaphatóak.
Szerintem a környék legjobb látnivalója.
Vissza a főoldalra (katalógus)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése